Winners

Winners at the State Level from our Region 2013

Junior (Grades 6−8) Group Website

  • 3rd place

STUDENTS: Matthew Blaum, Michael Lyons, Joseph Layaou And the River Kept Rushing In: The Knox Mine Disaster: The Beginning of the End of Anthracite mining Kingston, PA, United States, Diocese of Scranton, Good Shepherd Academy TEACHER(s):Mary Smee

Senior (Grades 9−12) Individual Exhibit

  • 2nd place

STUDENTS: Danielle Gorski “Hear’s What We Started:” The Station That Changed The Nation Wilkes−Barre, PA, Luzerne, Diocese of Scranton, Holy Redeemer High School TEACHER(s): Mary Smee

Senior (Grades 9−12) Group Exhibit

  • 2nd place

STUDENTS: Sela Fine, Hannah Cross, Shauna Leahy Nellie Bly: Through the Mirror Lehman, PA, Luzerne, Lake−Lehman Jr/Sr High School TEACHER(s): Michael Novrocki, Brian Gorski

Senior (Grades 9−12) Group Performance

  • 3rd place

STUDENTS: Ronnie Ziomek, Jenna Mortenson, Jasmine Moku The Irish Potato Famine of 1845: The Struggle of its Citizens and Their Fight to Survive Lehman, PA, Luzerne, Lake−Lehman Jr/Sr High School TEACHER(s): Michael Novrocki, Brian Gorski

Senior (Grades 9−12) Group Performance

  • 1st place

STUDENTS: Amanda Halchak, Rachel Finnegan, Thomas Caffrey Hurricane Agnes: A Turning Point in How the Nation Viewed Flood Insurance Wilkes−Barre, PA, Luzerne, Diocese of Scranton, Holy Redeemer High School TEACHER(s): Janine Halchak

Senior (Grades 9−12) Group Documentary

  • 1st place

STUDENTS: Elana Herceg, Katie Bartuska, Lana Sicurella, Brittney Mahoney The Munich Massacre: The Terror Attack that Awoke the World Lehman, PA, Luzerne, Lake−Lehman Jr/Sr High School TEACHER(s): Michael Novrocki, Brian Gorski

 

Winners of the Regional Competition 2013

Junior (Grades 6−8) Individual Exhibit

  • 1st place

Fall of the Shogun, Rise of the Emperor: The Modernization of Japan STUDENT(S): Charlie Vermac Holy Rosary School, Duryea, PA

  • 2nd place

The Chinese Invasion of Tibet STUDENT(S): Tenzin Wangdak Pocono Mountain West Junior High School, Pocono Summit, PA

  • 3rd place

Walt Disney: A Turning Point in Animation STUDENT(S): Jocelyn Rogers St. Nicholas/ St. Mary’s,Wilkes−Barre, PA

Junior (Grades 6−8) Group Exhibit

  • 1st place

The Telephone: A Turning Point in Communication STUDENT(S):  Julie Chropowicki, Breanna Tagliaterra Holy Rosary School, Duryea, PA

  • 2nd place

Turning the Tide at Valley Forge STUDENT(S): Elizabeth Stone, Julie Mazaleski Holy Rosary School, Duryea, PA

  • 3rd place

The battle of Gettysburg − A Turning Point in the Civil War STUDENT(S): Timothy Murphy, Zachary Patterson, Steven Ulichney Wyoming Area Catholic School, Exeter, PA Junior (Grades 6−8) Individual Performance

  • 1st place

Seeking a Childhood: The Children’s March of 1903 STUDENT(S): Emily Blaum Good Shepherd Academy, Kingston, PA

Junior (Grades 6−8) Group Performance

  • 1st place

The 1903 Children’s March:A Turning Point for Child Labor Awareness STUDENT(S): Grace Berlew, Jordan Cicon, Angelina Falcone Holy Rosary School, Duryea, PA

  • 2nd place

Titanic: A Disasterous Turning Point STUDENT(S): Maddie Lewis, Alexandra McHale, Samantha Nordmark Good Shepherd Academy, Kingston, PA Junior (Grades 6−8) Individual Documentary/ Media

  • 1st place

The War on Germs STUDENT(S): Emily Mazur Holy Rosary School, Duryea, PA

Junior (Grades 6−8) Group Documentary/Media

  • 1st place

Mariel Boatlift “Freedom Flotilla” STUDENT(S): Ryan Farinas,Chelsea Martenson Pocono Mountain West Junior High School, Pocono Summit, PA

  • 2nd place

The 1959 Disaster: A Turning Point for Deep Pit Mining STUDENT(S): Abby Klink, Rylee Shay Holy Rosary School, Duryea, PA

Junior (Grades 6−8) Individual Website

  • 1st place

Walt Disney and Mickey Mouse: A Cultural Transformation STUDENT(S): Emma Ulichney Wyoming Area Catholic School, Exeter, PA

Junior (Grades 6−8) Group Website

  • 1st place

And the River Kept Rushing In: The Knox Mine Disaster: The Beginning of the End of Anthracite Mining STUDENT(S): Matthew Blaum, Michael Lyons Good Shepherd Academy, Kingston, PA

  • 2nd place

The Day the Sun Rose Twice STUDENT(S): Maggie Stuccio, Christina Heppding Holy Rosary School, Duryea, PA

  • 3rd place

Love Turns to Agony STUDENT(S): Lauren Cawley, Kiearra Saldi Holy Rosary School, Duryea, PA

Senior (Grades 9−12) Individual Exhibit

  • 1st place

The Discovery of Insulin: Turning the Tide Against the Sugar Sickness STUDENT(S): Lindsay Williams Lake−Lehman Jr/Sr High School, Lehman, PA

  • 2nd place

Triangle Shirtwaist Factory Fire STUDENT(S): Alyssa Koeck Pocono Mountain East High School, Swiftwater, PA

  • 3rd place

“Hear’s Where It All Began:” The Radio Waves of KDKA STUDENT(S): Danielle Gorski Holy Redeemer High School, Wilkes−Barre, PA

Senior (Grades 9−12) Group Exhibit

  • 1st place

Nellie Bly: Through the Mirror STUDENT(S): Sela Fine, Hannah Cross, Shauna Leahy Lake−Lehman Jr/Sr High School, Lehman, PA

  • 2nd place

Cuban Missile Crisis: The Turning Point in the Decline of the Cold War STUDENT(S): Michael Minsavage, Thomas Williams Lake−Lehman Jr/Sr High School, Lehman, PA

  • 3rd place

The Yellow Brick Road: A Dead End For U.S Currency STUDENT(S): Katrina Joyce, Nicole Lockard Lake−Lehman Jr/Sr High School, Lehman, PA

Senior (Grades 9−12) Group Performance

  • 1st place

Hurricane Agnes: A Turning Point in How the Nation Viewed Flood Insurance STUDENT(S): Thomas Caffrey, Rachel Finnegan Holy Redeemer High School, Wilkes−Barre, PA

  • 2nd place

The Irish Potato Famine of 1845: The Struggle of Its Citizens and Their Fight to Survive STUDENT(S): Jenna Mortenson, Jasmine Moku, Ronnie Ziomek Lake−Lehman Jr/Sr High School, Lehman, PA

Senior (Grades 9−12) Individual Historical Paper

  • 1st place

The Great Sioux War: The Plains Indians Last Stand for their Way of Life STUDENT(S): Peter Shaver Dallas High School, Dallas, PA

  • 2nd place

Midway Turning Point in Naval History STUDENT(S): John Kozak Holy Redeemer High School, Wilkes−Barre, PA

  • 3rd place

The Discovery of the DNA Double Helix STUDENT(S): Kyle Gray Pocono Mountain East High School, Swiftwater, PA

Senior (Grades 9−12) Individual Documentary/Media

  • 1st place

The Discovery of Insulin: A Shot at Controlling Diabetes STUDENT(S): Karlie Lobitz Lake−Lehman Jr/Sr High School, Lehman, PA

  • 2nd place

The Taming of the Jungle STUDENT(S): Kristin Kalish Lake−Lehman Jr/Sr High School, Lehman, PA

  • 3rd place

The HeLa Cell: How the Cells of a Poor African American Tobacco Farmer Helped to End the Polio Epidemic STUDENT(S): Megan Mahle Lake−Lehman Jr/Sr High School, Lehman, PA

Senior (Grades 9−12) Group Documentary/Media

  • 1st place

Ad Astra Per Aspera: A Rough Road Leads to the Stars STUDENT(S): Kelly Sweeney, Alyssa Talacka, Megan Sorber Lake−Lehman Jr/Sr High School, Lehman, PA

  • 2nd place

The Munich Massacre: The Terror Attack that Awoke the World STUDENT(S): Elana Herceg, Katie Bartuska, Lana Sicurella Lake−Lehman Jr/Sr High School, Lehman, PA

  • 3rd place

Edwin L. Drake and the Birth of the Petroleum Industry STUDENT(S): Madison Stambaugh, Clayton Vasey Lake−Lehman Jr/Sr High School, Lehman, PA

Senior (Grades 9−12) Individual Website

  • 1st place

“Wonder Woman For President!”: Ms. Magazine and the Growth of the Feminist Movement STUDENT(S): Edoukou Aka−Ezoua G A R Memorial Junior/Senior High School, Wilkes−Barre, PA

  • 2nd place

The Social Security Act of 1935 − Turning the Political Mindset STUDENT(S): Cassandra Gill Holy Redeemer High School, Wilkes−Barre, PA

  • 3rd place

Apollo XI STUDENT(S): Jacob Speicher Pocono Mountain East High School, Swiftwater, PA